Wyobraźmy sobie taką sytuację: Kupujemy nową drukarkę, podłączamy ją do naszego komputera z Ubuntu a system jej automatycznie nie znajduję. Co zrobić w takiej sytuacji?
Podstawowym działaniem jest przeszukanie strony producenta naszej drukarki w poszukiwaniu sterowników - jeżeli są instalujemy je zgodnie z opisem ze strony producenta i wszystko powinno działać. A co jeśli nie ma sterowników do Linuxa?
Oprogramowaniem odpowiedzialnym za obsługę drukarki w Ubuntu jest CUPS (Common UNIX Printing System), jest ono zainstalowane standardowo razem z Ubuntu.
W CUPS dla administratorów klikamy pierwszy link Dodawanie drukarek i klas. Wpisujemy teraz swój login i hasło. Na następnej stronie w zakładce Drukarki klikamy przycisk Dodawanie drukarki. Przez chwilę system będzie wyszukiwać drukarkę i pokaże nam listę znalezionego sprzętu:
Wybieramy naszą drukarkę. W moim przypadku to HP DESKJET 845C (HP DESKJET 845C) i klikamy Kontynuuj. W następnym oknie
możemy od razu kliknąć Kontynnuj lub zaznaczyć współdzielenie drukarki. Na następnej stronie
wybieramy producenta naszej drukarki i model z listy. Co zrobić jeżeli nie ma naszej drukarki na liście? Na stronie http://openprinting.org/printer_list.cgi odnajdujemy naszą drukarkę i ściągamt do niej sterownik w pliku PPD. Jak widać na dole ostatniej strony konfiguracyjnej CUPS'a możemy dodać sterownik w formacie PPD klikając przycisk Wybierz plik. Kiedy już znajdziemy naszą drukarkę klikamy Dodaj drukarke. Pokaże nam się teraz ostatnia strona gdzie możemy ustawić domyślną konfiguracje drukarki.
17 komentarze:
Niestety ani na stronie producenta (Canon) ani na http://openprinting.org/printer_list.cgi
nie ma sterowników do Canon MP620. Wszelkie próby instalacji kończą się fiaskiem. Albo serwer zajęty, błąd cups itd. zastanawiam się czy pożegnać się z drukarką czy z ubuntu ?
Spróbuj wybrać sterownik Generic PostScript printer lub inną, podobną drukarkę Cannon'a.
turboprint (niestety platny i tylko jakis czas dziala gratisowo) obsługuje te canony jest jeszcze sterownik canona ale tylko na stronie canon australia o ile dobrze pamietam!
jak znaleźć drukarkę epson PX720WD na ubuntu 10.10 przez WIFI
No super :) Dzięki wam udało mi się dodać mojego EPSONa SX430 tak by działała ^^ Pytanie tylko jak w tym urządzeniu zrobić by działał jeszcze skaner? ;/
Ja również mam problem z dodaniem Brothera HL-2130 na Ubuntu poprzez serwer wydruku netiaspot. Już mi się Linucha odechciewa ;)
pozdrawiam
-Wesk
Dziękuję za ten poradnik. Niestety, ja powoli poddaję się w kwestii drukowania, gdyż nie posiadam drukarki laserowej i koszty mnie przerastają. Kiedy potrzebuję zrealizować większe zamówienie, po prostu zlecam online druk w http://www.reprotechnika.pl/o-firmie.html.
Już nie mówiąc o tym, że pod ubuntu, nie wiedzieć czemu, drukarka nie chciała współpracować, przez co drukować mogę tylko z laptopa.
Ja mam ten sam problem. Koszty drukowanie są kosmiczne a drukarce laserowej mogę w tej chwili zapomnieć. Dobrze, że w pracy mam wyrozumiałą szefową która pozwala korzystać z drukarek w biurze. I podobnie jak poprzednik/poprzedniczka gdy potrzebuję więcej materiału to korzystam z usług http://www.reprotechnika.pl/. Jakoś trzeba sobie radzić
Dzięki temu poradnikowi u mnie przebiegło wszystko prawidłowo, wielkie dzięki :)
Ja podobnie jak kolega dwa posty wyżej, korzystam z usług ksero - Reprotechnika Wrocław. Ceny są bardzo korzystne, przynajmniej przy ilościach jakie ja drukuje.
Jeśli już mowa o drukarkach, to na wybór której się zdecydować?
Bardzo przydatny poradnik. Myślę, że dzięki niemu, wiele osób podejmie właściwą decyzję co do wyboru odpowiedniej drukarki. Pozdrawiam!
.
mój znajomy posiada taką drukarkę 3d https://www.oleole.pl/drukarki-3d.bhtml i z tego co mówił instalacja przebiegła bez problemu. w dzisiejszych czasach te urządzenia są proste w podłączeniu do komputera
Ja to zawsze mam największy problem z tym, aby znaleźć odpowiedni tusz do drukarki i później go wymienić. Na szczęście zazwyczaj zajmuje się tym mój mąż, więc ja w spokoju mogę sobie wszystko drukować.
Tonery zamienniki to ekonomiczne rozwiązanie dla użytkowników drukarek laserowych, którzy chcą obniżyć koszty eksploatacji. Zamienniki oferują wysoką jakość wydruków, porównywalną z oryginalnymi tonerami, przy znacznie niższej cenie. Są kompatybilne z wieloma modelami drukarek, co czyni je popularnym wyborem zarówno w biurach, jak i w domach. Wybór tonerów zamienników to również wsparcie dla ekologii, ponieważ wiele z nich jest produkowanych z recyklingowanych materiałów, co przyczynia się do ochrony środowiska.
Sama posiadam drukarkę laserową i nigdy nie było z nią problemu jeżeli chodzi o instalację na systemach linuxa. Oczywiście, na pewno zależy to posiadanego przez nas modelu drukarki no ale ja się nie spotkałam z problemami.
Prześlij komentarz