Shoutbox

24 sierpnia 2010

Restart Ubuntu czyli przywrócenie skrótu CTRL + ALT + BACKSPACE

Autor: raven17a
Pamiętam że jak na początku zainstalowałem Ubuntu i jakiś program się zawiesił odruchowo nacisnąłem CTRL + ALT + DELETE i ze zdziwieniem patrzyłem że nic się nie wydarzyło. Po poszukiwaniach dowiedziałem się że wystarczy nacisnąć CTRL + ALT + BACKSPACE żeby zresetować X-y. I znowu zdziwienie - developerzy postanowili że wyłączą ten skrót. Po co?

Dokończenie polecenia za pomocą tabulatora w Terminalu

Autor: raven17a
Człowiek się jeszcze dużo musi nauczyć - dopiero dzisiaj dowiedziałem się że jeżeli wpisujemy komendę w terminalu i naciśniemy tabulator to terminal albo dokończy za nas polecenie, albo wyświetli listę możliwych poleceń.

Ubuntu Tweak 0.5.6 Beta z możliwością tworzenia kopii zapasowej

Autor: raven17a
Ukazała się nowa wersja Ubuntu Tweak - 0.5.6 Beta. Najważniejsze nowości to:

- Dodany przycisk Reset przy wszystkich funkcjach który przywróci nam domyślne ustawienia Ubuntu.
- Możliwość tworzenia kopii zapasowej konfiguracji programu, dzięki czemu możemy zachować nasze ustawienia na wypadek awarii systemu lub konieczności jego reinstalacji

Zmiana wyglądu ekranu logowania w Ubuntu 10.04 - GDM2

Autor: raven17a
Każdy chciałby żeby jego system wyglądał jak najlepiej. Zmieniamy tapety, ikony, motywy... Ale jak zmienić ekran logowania?

W starszych wersjach Ubuntu (do 9.10) użyty był starszy Gnome Display Manager w którym wystarczyło tylko zmienić motyw ekranu logowania by całkowicie zmienić jego wygląd. Od wersji 9.10 użyty jest silnik GDM2 gdzie możliwość zmiany wyglądu ekranu logowania jest bardzo uboga. Praktycznie można zmienić tylko motyw kolorów, ikony i tło. Jak?