Shoutbox

20 marca 2012

Instalacja Ubuntu 12.04 krok po kroku

Autor: raven17a
Instalacja Ubuntu to całkiem proste zadanie. Najpierw pobieramy obraz CD/DVD z Ubuntu na stronie:
http://releases.ubuntu.com/precise/

Potrzeba zwolnić około 20 GB miejsca na jednym z dysków.Uruchamiamy komputer i ustawiamy w Biosie żeby uruchamiał się z napędu CD/DVD (w różnych Biosach trzeba przestawić co innego. U mnie wystarczy przy uruchomieniu wcisnąć F11 i wybrać CD/DVD).


Po chwili powinien się pojawić taki oto ekran:
Wciskamy "Enter". Po chwili pojawia się ekran wyboru języka menu instalatora:


Wybieramy "Polski". Ukazuję nam się menu:


Wybieramy "Zainstaluj Ubuntu". 


Na ekranie przez jakiś czas widać ekran wczytywania instalatora (powinien wyglądać dużo ładniej ale instaluje na wirtualnej maszynie).


Wybieramy "Polski" i klikamy "Naprzód"
W tym momencie warto zaznaczyć opcję "Pobieranie aktualizacji podczas instalacji" żeby mieć jak najnowszą wersję systemu, oraz "Zainstalowanie dodatkowego oprogramowania" aby zainstalować Adobe Flash oraz kodeki. Klikamy "Naprzód".


Wybieramy w jaki sposób ma być zainstalowany Ubuntu (w moim przypadku instalowałem na VirtualBox'ie dlatego nie mam wyboru automatycznej instalacji). W większości przypadków wystarczy wybrać "Automatyczną instalację". U mnie opcja ta zadziałała bez szwanku dla reszty plików. Ale ja opiszę "Użycie innego rozwiązania".


Tutaj pojawia się pewien problem ponieważ ja instaluje system na VirtualBox'ie dlatego będę musiał opisać tworzenie partycji z pamięci.

Wybieramy dysk na którym zwolniliśmy 20 GB miejsca (mamy podany przy partycji rozmiar i ile jest zajętę miejsca na danej partycji). Klikamy "Zmień" i zmniejszamy rozmiar partycji o wolne miejsce. Z utworzonego wolnego miejsca tworzymy przez klikniecie "Dodaj" nową partycję systemu plików ext4. Rozmiar partycji ustalamy według wzoru "wolne miejsce - 1024 MB". Te 1024 MB będą potrzebne na partycję SWAP (przestrzeń wymiany).
W nowoutworzonej partycji wybieramy "Punkt montowania" "/" i klikamy "OK":


Teraz klikamy "Dodaj" i tworzymy partycję SWAP:. Wybieramy "Użyj jako "przestrzeń wymiany". Klikamy "OK" i "Zainstaluj".


Instalator w tle kopiuje pliki na nasz komputer, a my w tym czasie konfigurujemy system. Wybieramy nasze miasto i klikamy "Naprzód".


Wybieramy układ klawiatury (najprawdopodobniej automatycznie wykryty będzie dobry) i klikamy "Naprzód"


Wpisujemy dane.Jeżeli na komputer loguję się tylko jedna osoba warto wybrać opcję "Automatyczne logowanie". Klikamy "Naprzód".

Instalowanie potrwa około 20 min. W tym czasie instalator wyświetla informację o wydaniu. Warto poczytać jeżeli się instaluję pierwszy raz Ubuntu. 

Czekamy spokojnie na wyświetlenie się komunikatu:

Brawo! (prawdopodobnie) udało Ci się zainstalować Ubuntu na swoim komputerze! Powinieneś być z siebie dumny!

5 komentarze:

Anonimowy pisze...

i dupa-- wszystko zrobilem jak trzeba a przy starcie czarny ekran i nic sie nie da zrobic..??????????????

Anonimowy pisze...

! 2 3 zdjęcia to Ubuntu 10.04 - po co wciskasz kit początkującym ?

Anonimowy pisze...

lol

Anonimowy pisze...

Super,ale fajnie byłoby zaprojektować coś dla przenoszących się z Windowsa. Może coś jak zabezpieczyć partycję ze swoimi jakimiś tam plikami i dopiero wymiana systemu. Nie każdy chce walnąć sobie format twardziela, a po cóż już na starcie znienawidzić Linuxa.

Anonimowy pisze...

xdddddd

Prześlij komentarz