Shoutbox

2 września 2010

Dlaczego nie warto używać Windowsa? I dlaczego Ubuntu?

Autor: raven17a
Często możemy natrafić w internecie na "awantury" pomiędzy użytkownikami systemu z Redmond a Linuxa. Żeby nie rozpoczynać kolejnej podam tylko pewne fakty dotyczące Windowsa i Ubuntu, które nie podlegają dyskusji.

Daj znać Cannonical że żyjesz!

Autor: raven17a
Cannonical już jakiś czas temu wprowadziło do repozytoriów Ubuntu pakiet canonical-census. Pakiet ma za zadanie wysłać do twórców Ubuntu pakiet o treści I am alive (ja żyje), po to żeby Cannonical mogło policzyć ile osób używa ich systemu i jakiej wersji. Pakiet nie przesyła żadnych poufnych danych - więc dlaczego nie zainstalować?

Instalacja najnowszej wersji sterowników Nvidia

Autor: raven17a


Na początek musimy sprawdzić czy w menu:
System -> Administracja -> Sterowniki
Mamy włączoną wersję Current. Jeżeli nie (a powinniśmy mieć) włączamy je.

Jaka wersja sterowników dla poszczególnych kart Nvidia?

Autor: raven17a
Nie przypadkowo w Ubuntu możemy zainstalować 3 wersję sterownika Nvidia (96,173 i Current - czyli najnowsze). Ostatnio natrafiłem na stronę http://www.nvidia.com/object/IO_32667.html. Przedstawia ona listę - jakie sterowniki najlepiej zainstalować dla starszych kart Nvidii. Jeżeli masz kartę z serii GeForce FX 5XXX, bądź wcześniejszą - koniecznie czytaj dalej.


Jak wyłączyć X'y?

Autor: raven17a
Czasami musimy wyłączyć Linuxowy serwer okienek - X Window System. Na przykład przy instalacji sterowników ze strony Nvidii. Jak to zrobić?

Żeby wyłączyć X'y wpisujemy w terminalu:
sudo /etc/init.d/gdm stop
Aby ponownie je włączyć wystarczy wpisać:
sudo /etc/init.d/gdm start