Shoutbox

5 sierpnia 2010

Instalacja nowej drukarki w Ubuntu

Autor: raven17a

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Kupujemy nową drukarkę, podłączamy ją do naszego komputera z Ubuntu a system jej automatycznie nie znajduję. Co zrobić w takiej sytuacji?

Podstawowym działaniem jest przeszukanie strony producenta naszej drukarki w poszukiwaniu sterowników - jeżeli są instalujemy je zgodnie z opisem ze strony producenta i wszystko powinno działać. A co jeśli nie ma sterowników do Linuxa?

Oprogramowaniem odpowiedzialnym za obsługę drukarki w Ubuntu jest CUPS (Common UNIX Printing System), jest ono zainstalowane standardowo razem z Ubuntu.

Żeby przejść do strony konfiguracji drukarki musimy wpisać w przeglądarce adres http://localhost:631/. Zobaczymy taką stronę:
W CUPS dla administratorów klikamy pierwszy link Dodawanie drukarek i klas. Wpisujemy teraz swój login i hasło. Na następnej stronie w zakładce Drukarki klikamy przycisk Dodawanie drukarki. Przez chwilę system będzie wyszukiwać drukarkę i pokaże nam listę znalezionego sprzętu:

Wybieramy naszą drukarkę. W moim przypadku to HP DESKJET 845C (HP DESKJET 845C) i klikamy Kontynuuj. W następnym oknie 
możemy od razu kliknąć Kontynnuj lub zaznaczyć współdzielenie drukarki. Na następnej stronie
wybieramy producenta naszej drukarki i model z listy. Co zrobić jeżeli nie ma naszej drukarki na liście? Na stronie http://openprinting.org/printer_list.cgi odnajdujemy naszą drukarkę i ściągamt do niej sterownik w pliku PPD.  Jak widać na dole ostatniej strony konfiguracyjnej CUPS'a możemy dodać sterownik w formacie PPD klikając przycisk Wybierz plik. Kiedy już znajdziemy naszą drukarkę klikamy Dodaj drukarke. Pokaże nam się teraz ostatnia strona gdzie możemy ustawić domyślną konfiguracje drukarki.

11 komentarze:

Anonimowy pisze...

Niestety ani na stronie producenta (Canon) ani na http://openprinting.org/printer_list.cgi
nie ma sterowników do Canon MP620. Wszelkie próby instalacji kończą się fiaskiem. Albo serwer zajęty, błąd cups itd. zastanawiam się czy pożegnać się z drukarką czy z ubuntu ?

raven17a pisze...

Spróbuj wybrać sterownik Generic PostScript printer lub inną, podobną drukarkę Cannon'a.

Arek pisze...

turboprint (niestety platny i tylko jakis czas dziala gratisowo) obsługuje te canony jest jeszcze sterownik canona ale tylko na stronie canon australia o ile dobrze pamietam!

Anonimowy pisze...

jak znaleźć drukarkę epson PX720WD na ubuntu 10.10 przez WIFI

Zeely pisze...

No super :) Dzięki wam udało mi się dodać mojego EPSONa SX430 tak by działała ^^ Pytanie tylko jak w tym urządzeniu zrobić by działał jeszcze skaner? ;/

Anonimowy pisze...

Ja również mam problem z dodaniem Brothera HL-2130 na Ubuntu poprzez serwer wydruku netiaspot. Już mi się Linucha odechciewa ;)

pozdrawiam
-Wesk

Anonimowy pisze...

Dziękuję za ten poradnik. Niestety, ja powoli poddaję się w kwestii drukowania, gdyż nie posiadam drukarki laserowej i koszty mnie przerastają. Kiedy potrzebuję zrealizować większe zamówienie, po prostu zlecam online druk w http://www.reprotechnika.pl/o-firmie.html.
Już nie mówiąc o tym, że pod ubuntu, nie wiedzieć czemu, drukarka nie chciała współpracować, przez co drukować mogę tylko z laptopa.

Anonimowy pisze...

Ja mam ten sam problem. Koszty drukowanie są kosmiczne a drukarce laserowej mogę w tej chwili zapomnieć. Dobrze, że w pracy mam wyrozumiałą szefową która pozwala korzystać z drukarek w biurze. I podobnie jak poprzednik/poprzedniczka gdy potrzebuję więcej materiału to korzystam z usług http://www.reprotechnika.pl/. Jakoś trzeba sobie radzić

Karolina pisze...

Dzięki temu poradnikowi u mnie przebiegło wszystko prawidłowo, wielkie dzięki :)

Igor stasikowicz pisze...

Ja podobnie jak kolega dwa posty wyżej, korzystam z usług ksero - Reprotechnika Wrocław. Ceny są bardzo korzystne, przynajmniej przy ilościach jakie ja drukuje.

tonery pisze...

Jeśli już mowa o drukarkach, to na wybór której się zdecydować?

Prześlij komentarz