Shoutbox

19 września 2010

Luka w kernelu Linux pozwala na uzyskanie uprawnień administratora

Autor: raven17a
Luka w 32-bitowym trybie zgodności najnowszej wersji kernela Linux (i wcześniejszych wersji) dla systemów 64-bitowych może być wykorzystana do uzyskania wyższych uprawnień w systemie.Problem


Według doniesień przyczyną problemu jest brak kontroli warstwy emulującej 32-bitowe wywołania funkcji systemowych pod kątem tego, czy żądane wywołanie rzeczywiście znajduje się w tablicy rozdzielczej kernela grupującej wywołania. Według informacji Bena Hawkesa, odkrywcy usterki, taki błąd można wykorzystać do wykonywania własnego kodu z uprawnieniami systemowymi. W Sieci krąży już exploit, który w krótkim teście redakcji heise Security na 64-bitowym systemie Ubuntu 10.04 otworzył powłokę działającą z uprawnieniami użytkownika root.


Zagrożenie

Napastnicy mogą wykorzystać usterkę, aby np. po włamaniu do serwera WWW uzyskać pełną kontrolę nad systemem na prawach administratora.


Rozwiązanie

Programiści jądra usunęli ten błąd w repozytorium, dystrybucje GNU/Linuksa zapewne już wkrótce opublikują nowe pakiety z kernelami, które załatają tę lukę.


Obejście

Tymczasową ochronę zapewnia wyłączenie obsługi 32-bitowego formatu ELF, o ile tylko nie jest on używany. Szczegółowe instrukcje opisujące taką operację można znaleźć w dokumencie "Workaround for Ac1db1tch3z exploit".


Problemy powiązane

Co ciekawe, luka według Hawkesa została odkryta jeszcze w 2007 roku i również wtedy została naprawiona. Jednak w roku 2008 programiści wycofali się z tej poprawki, w wyniku czego kernel znowu stał się narażony na jej działanie. Exploit z tamtego czasu wymagał jedynie drobnych poprawek, aby ponownie wykorzystywać tę lukę.


wydanie internetowe  www.heise-online.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz