Shoutbox

16 lipca 2010

Instalacja nowych programów w Ubuntu

Autor: raven17a
Są rożne sposoby na instalowanie nowych programów w Ubuntu. Można zainstalować nowy program przez Centrum oprogramowania Ubuntu, przez Menedżer pakietów Synaptic oraz przez terminalowy Apt.

Opisze trzy sposoby instalacji na przykładzie Gimp'a. 


Centrum Oprogramowania Ubuntu


Pierwszy sposób czyli instalacja nowego programu przez Centrum oprogramowania Ubuntu jest według mnie najlepszy dla początkujących użytkowników. Program uruchamiamy przez Menu
Programy -> Centrum oprogramowania Ubuntu
Pokaże nam się takie oto okienko:

Jak widać okno programu jest przejrzyście i dokładnie opisane. Po lewej możemy wybrać czy chcemy przeglądać programy do zainstalowania czy te już zainstalowanie. W najnowszej wersji programu pojawiła się też historia instalowanych programów. Możemy przeglądać oprogramowanie według działów, np. Gimp znajduję się w Grafika -> Rysowanie i edycja.
Poniżej okienka działów znajdują się dwa okienka- Featured (Polecane) i What's New (Nowe programy). Nas najbardziej interesuję prawy górny róg czyli wyszukiwarka.

Wpisujemy w wyszukiwarkę po prostu Gimp. Ukaże nam się mniej więcej coś takiego:

Klikamy dwa razy na Gimp'a. W otwartym okienku możemy przeczytać co to jest Gimp i do czego służy. Klikamy na przycisk Zainstaluj - za darmo. Następnie musimy wpisać nasze hasło. Po lewej stronie okna pokaże nam się zakładka W toku (1). Możemy na nią kliknąć i zobaczyć postęp instalacji. Po zniknięciu zakładki W toku program jest gotowy do użycia. Możemy go uruchomić przechodząc do:
Programy -> Grafika -> Gimp


Menedżer pakietów Synaptic 

Menedżer pakietów Synaptic uruchamiamy poprzez:
Ustawienia -> Administracja -> Menedżer pakietów Synaptic
Okno programu wygląda tak:

My wpisujemy w Szybką wyszukiwarkę słowo Gimp. Na samej górze listy powinien pojawić się Gimp. Klikamy prawym przyciskiem myszy na kwadracik znajdujący się na liście zaraz obok słowa Gimp, wyskoczy nam menu kontekstowe gdzie wybieramy Zaznacz do instalacji.
W tym momencie pokaże nam się okno pokazujące jakie pakiety są nam potrzebne do instalacji Gimp'a. Po prostu dajemy Zaznacz. Później w głównym oknie klikamy Zastosuj i w okienku które wyskoczy też Zastosuj. Czekamy spokojnie aż program pobierze i zainstaluje pakiet i gotowe.


Terminalowy Apt 

To jest najszybszy sposób instalacji. Uruchamiamy terminal:
Programy -> Akcesoria -> Terminal
i wpisujemy:
sudo apt-get install gimp (lub inny program jaki chcemy zainstalować)
Wpisujemy swoje hasło. Po chwili Apt spyta się czy chcemy pobrać pakiety. Wpisujemy po prostu 'y' i czekamy aż program pobierze i zainstaluje pakiety i gotowe.


0 komentarze:

Prześlij komentarz